Każdy z nas marzy o eleganckim, dobrze zaprojektowanym i przestronnym mieszkaniu

Każdy z nas marzy o eleganckim, dobrze zaprojektowanym i przestronnym mieszkaniu. I o ile pierwsze dwie cechy są łatwo osiągalne – wystarczy skonsultować się z fachowym projektantem wnętrz – o tyle wielkość mieszkania często jest mniejsza, niż byśmy chcieli. Jak jednak pokazuje doświadczenie, małe mieszkanie może okazać się bardziej pojemne niż nam się wydaje, a wszystko za sprawą profesjonalnego projektu i zastosowania kilku sztuczek. Podstawą jest wykorzystanie w pełni dostępnej powierzchni – nie tylko podłogi.

Warto zaprojektować zabudowę meblami tak, żeby wykorzystać przestrzeń od podłogi do sufitu. To dlatego w małych mieszkaniach często spotkamy meblościanki, pawlacze czy łóżka piętrowe. Dobrym pomysłem są także składane tapczany, biurka czy półkotapczany – tego typu konstrukcje nie cieszą się w Polsce jak na razie zbyt wielką popularnością, a dają olbrzymie możliwości jeśli chodzi o zaoszczędzenie miejsca. Kolejnym pomysłem na powiększenie ilości miejsca jest zabudowa na wymiar, a także sprytne umieszczanie szuflad na różne drobiazgi – na przykład pod łóżkiem czy w podwyższeniu podłogi.

Równie istotne jest zadbanie o efekt optyczny. Wizualne powiększenie przestrzeni najłatwiej uzyskać stosując jasne kolory na ścianach i dbając o jak najlepsze oświetlenie pomieszczeń. Ciekawym pomysłem jest również stosowanie „niedomkniętych” podziałów między pokojami – przykładowo, zamiast ściany można ustawić prześwitujący regał; warto również pozbyć się drzwi w poszczególnych pokojach, co pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca i ułatwi poruszanie się po mieszkaniu.