Każde pomieszczenie w mieszkaniu posiada własne przeznaczenie i charakter

Każde pomieszczenie w mieszkaniu posiada własne przeznaczenie i charakter – i dlatego każde wymaga osobnego projektu oraz zwrócenia uwagi na konkretne aspekty funkcjonalne. W jeszcze większym stopniu dotyczy to łazienki, która ze względu na swoje przeznaczenie jest pomieszczeniem szczególnym. Poważnym błędem, popełnianym często już na etapie projektowania wystroju mieszkania, jest traktowanie łazienki zupełnie osobno w stosunku do reszty mieszkania.

Oczywiście, łazienka nie będzie wyglądać tak, jak inne pomieszczenia, jednak warto zwrócić uwagę na to, aby dobrze się ona komponowała zarówno z resztą pokoi, jak i z drzwiami. Podstawę wyglądu łazienki stanowią oczywiście płytki. Obojętnie, czy zdecydujemy się na flizy, klinkier, gres czy inne kafelki – płytki powinny pasować do ustawionych w łazience sprzętów: wanny lub brodzika prysznicowego, muszli klozetowej, pralki czy szafeczki na kosmetyki. Najlepiej, gdy wszystkie wymienione sprzęty tworzą spójną całość z płytkami, dywanikiem oraz kolorem farby. Często układamy płytki na wszystkich ścianach, od góry do dołu, uznając to za konieczność.

Ciekawe efekty może jednak przynieść również płytkowanie do ok. połowy wysokości ścian – i to zarówno w nowocześnie, jak i tradycyjnie urządzonych łazienkach. Dobrym pomysłem jest również zwrócenie uwagi na kolor fug pomiędzy poszczególnymi płytkami. Fuga wcale nie musi być biała – przy odważniejszych kolorach płytek może to wręcz wyglądać koszmarnie. Na koniec projektowania warto z odpowiednim wyprzedzeniem pomyśleć o oświetleniu. Jest ono niezwykle ważne – szczególnie dla kobiet spędzających długie godziny przed lustrem czy miłośników sedesowego czytania. Planując oświetlenie weźmy pod uwagę rodzaj i ilość płytek, które istotnie wpływają na układ światła w pomieszczeniu.