Każdy z nas marzy o ładnym, eleganckim i uporządkowanym mieszkaniu

Każdy z nas marzy o ładnym, eleganckim i uporządkowanym mieszkaniu. Kluczową rolę odgrywa tu aranżacja wnętrza – dobrze zaprojektowane pokoje to najprostsza droga do osiągnięcia estetyki i komfortu. Jednym z zadań projektanta wnętrz jest odpowiedni dobór kolorów, tak, aby wszystko do siebie pasowało, a jednocześnie wnętrza nie były monotonne. Odpowiedni wybór barw zależy zawsze od kilku czynników.

Przede wszystkim liczą się preferencje przyszłego mieszkańca domu. Każdy z nas ma swoje ulubione kolory oraz takie, które podobają się nam w mniejszym stopniu. Kompozycja składa się zazwyczaj z kilku barw oraz ewentualnych odcieni. Zadaniem projektanta jest ułożenie kompozycji i dokonanie rozkładu kolorów pomiędzy poszczególne elementy wystroju tak, aby wszystko układało się harmonijnie w jedną całość.

Fachowiec wybiera więc kolor główny, który będzie stanowił oś kompozycji. W następnym kroku następuje określenie punktu centralnego, czyli miejsca, które jako pierwsze będzie przyciągało wzrok osób wchodzących do pomieszczenia. W przypadku braku naturalnego punktu centralnego należy go stworzyć za pomocą kompozycji kolorystycznej. Mając punkt centralny projektant wytycza rytmy, czyli sekwencje powtarzających się bądź kontrastujących motywów we wnętrzu. Rytmy powstają z elementów wyposażenia, mebli, dodatków i ozdób, a cała sztuka polega na ich dopasowaniu tak, by razem tworzyły harmonijny układ. Oczywiście kluczową rolę w rytmach gra kolor – rytmy osiąga się zarówno powtórzeniami elementów o jednej barwie jak i przejściami tonalnymi czy zestawieniami kontrastującymi.